Can This Chef Make A Three-Course Meal For Two People With $15? • Tasty

Share
Embed
  • Loading...
  • Published on:  Friday, August 23, 2019
  • Can $15 stretch into a 3-course meal for 2?



    Subscribe to Tasty: https://bzfd.it/2ri82Z1

    About Tasty:
    The official YouTube channel of all things Tasty, the world's largest food network. From recipes, world-class talent, and top-of-the-line cookware, we help connect food lovers in every way they interact with food.

    Connect with Tasty:
    Like us on Facebook: http://www./buzzfeedtasty
    Follow us on Instagram: https://www.instagram.com/buzzfeedtasty/
    Follow us on Twitter: https://www.twitter.com/tasty
    Check out our website: https://www.tasty.co/
    Shop the Tasty Kitchenware line: https://t.co/0dPSuobra7
    Shop the Tasty Merch line: https://amzn.to/2GJ2xvv
    Subscribe to Tasty Newsletters: https://www.buzzfeed.com/newsletters/tasty

    Credits: https://www.buzzfeed.com/bfmp/videos/86917
    MUSIC

    Licensed via Audio Network
    Every Day Is Happy Instrumental_Main
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Going On_NoVox
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Lower Bavarian Toodle-Oo_fullmix
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Soulocoustic_fullmix
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Oye Guapa_Full
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.
    Movin' & Chasin'_Full
    Licensed via Warner Chappell Production Music Inc.




    https://www.youtube.com/c/buzzfeedtasty
  • Source: https://youtu.be/_NMuqy6PdVs
Loading...

Comment

  • yasmin sky

    yasmin sky

     yesterday

    she is so nice I love to watch her cook

  • Amyana Sahabdool

    Amyana Sahabdool

     yesterday

    I didn't know homemade ricotta could seem so easy 🤯

  • Lizette Ochoa

    Lizette Ochoa

     2 days ago

    I like the concept it was a good video

  • nadia nasrin

    nadia nasrin

     2 days ago +1

    Better title: how to make a $60 3 course meal with only $15

  • Arnab Deb

    Arnab Deb

     4 days ago

    Here in india, you can have a total of 21 meals with $15, thats two people having three meals a day for 3.5 days straight. Plus, it can be extended to 35 meals if you live solely on street food.

  • Michka

    Michka

     5 days ago +1

    RIEEEEE😍

  • EZ Darren Robson

    EZ Darren Robson

     5 days ago

    how do I marry this woman? I need to eat like this daily

  • Jacque Smith

    Jacque Smith

     7 days ago

    Episode is a joke because none of the items were actually shown being purchased. And items like ricotta are awfully presumptuous. Yes, the milk, vinegar (or any acid, really), and salt are all cheap items. But MOST PEOPLE don't own cheese clothes (and they aren't that easy to find).

    A $15 3 course meal for 2 is far from impossible, but this isn't how it's done. (Here's a hint, you won't be spending alcohol in that $15)

  • Reb Arce

    Reb Arce

     7 days ago

    Connie is me when I eat very tasty meals. :)

  • Author's carbaret

    Author's carbaret

     7 days ago

    My mother can make a 3-course meal for 20 people in that much,
    #dear Indians 😂😂😂😂

  • TRUTH

    TRUTH

     7 days ago

    Would love to see what she could do with some footstamps

  • Galaxy _

    Galaxy _

     7 days ago

    Buys ricotta and ranch dressing: Good enough

  • Starboy 1988

    Starboy 1988

     7 days ago

    I can feed 6 people with 15 bucks.

  • A F

    A F

     14 days ago

    jknews background music haha

  • MuhMuhMamaLuigi

    MuhMuhMamaLuigi

     14 days ago

    the comments on this video are so laughably stupid, it's unreal. do you people have mental deficiencies?

  • S W

    S W

     14 days ago

    Rie can raid my pantry any day. Hi

  • Shinichi Kudo

    Shinichi Kudo

     14 days ago +1

    I didn't like how the money was distributed, makes it feel very unrealistic.

  • tupe xo

    tupe xo

     14 days ago

    And here in india being an educated graduate am teaching kids at a private school at a monthly salry of 50 dollars...😅🙁😢 ..times are hard in India for educated people at the moment...we don't have doable jobs ..inhumane labour is paid with minimum money..

  • Kyra Walraven

    Kyra Walraven

     14 days ago

    Rie is so cute

  • Lay Lay

    Lay Lay

     14 days ago

    I hate that this is one of those videos that’s it’s not actually 15$ bc you can’t buy a teaspoon of vinegar for 0.02 you have to buy the full thing!! 😬